flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка

Історична довідка на фонд

Бориславський міський суд Львівської області

Мова про історичну діяльність Бориславського міського суду піде з сорокових років двадцятого століття, так як значна кількість архівних документів під час військових дій була втрачена.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Дрогобицької обласної Ради депутатів трудящихся від 1948 року «Про виборчі округи по виборах до народних судів народних суддів та народних засідателів Дрогобицької області» утворено виборчі округи та встановлено таке число народних засідателів по кожному округу, зокрема в м. Бориславі планувалось обрати по 75 народних засідателів центрального округу м. Борислава в першій та другій дільницях.

У 1944 році до Народного суду м. Борислава було обрано Літвінова Михайла Федоровича на посаду народного судді першої дільниці та Кондратьєву Ніну Фомінічну на посаду народного судді другої дільниці.

На той час Бориславський суд розташовувався у м. Бориславі по вул. Костюшка, 145, перша дільниця якого обслуговувала південно-західну частину міста з кількістю населення у 20800 тис. громадян та друга дільниця, яка обслуговувала південно-східну частину міста з кількістю населення у 20000 тис. громадян.

У 1949 році було опубліковано в засобах масової інформації статистичні дані про вибори народних судів, список суддів, рекомендованих до обрання на посаду суддів, та дату проведення реєстрації кандидатів у народні судді.

Назва суду періодично змінювалась, а саме: з 1959 року - Бориславський районний суд Дрогобицької області, у 60-х – 70-х рр. - народний суд м. Борислава, у 80-х рр. - початок 90-х рр. – Бориславський міський народний суд, а з травня 1993р. – Бориславський міський суд Львівської області, про що свідчать записи в книгах наказів суду за ці роки.

Першим складом народного суду м.Борислава були:

Судді народного суду обиралися громадянами району на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на 5 років. Народні засідателі обиралися на зборах громадян за місцем їх роботи або проживання шляхом відкритого голосування строком на два з половиною роки. Структура та штатна чисельність працівників суду затверджувалася начальником відділу юстиції облвиконкому.

З проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року та у зв’язку з прийняттям 15 квітня 1992 року Закону України «Про статус суддів» та відповідно до прийнятої 28 червня 1996 року Конституції України судову систему України визначено незалежною гілкою державної влади.

Згідно з Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій УPCP», Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів УPCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не беруть.

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження» від 19 жовтня 2000 року № 2056-ІІІ від судів було відокремлено Державну виконавчу службу. Від Бориславського міського суду Львівської області відділилась державна виконавча служба м. Борислава. До кінця 2002 року організаційне керівництво судами в межах і порядку, передбачених законодавством, здійснювалось Міністерством юстиції України.

На підставі Закону «Про судоустрій» від 07 лютого 2002 року з 1 січня 2003 року функції з організаційного забезпечення діяльності судів в Україні були покладені на Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління, які створювалися для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апарату судів.

Суддями, призначеними на посаду, за хронологією були:

Бориславський міський суд – суд першої інстанції, який здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України.

Організація роботи суду полягає в розгляді цивільних, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення.

Робота суду спрямована на захист трудових, майнових та житлових прав громадян, боротьбу зі злочинністю, відшкодування збитків, на захист охоронюваних законом прав та інтересів громадян,  громадських організацій.

Робота з діловодства в Бориславському міському суді Львівської області покладається на апарат суду.

Апарат суду здійснює роботу відповідно до своїх посадових інструкцій, а організацію роботи здійснює керівник апарату суду або виконуючий його обов’язки заступник.

Згідно з ч. 10 ст. 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про канцелярію діє канцелярія суду.

До канцелярії суду входять: старший секретар, секретар судових засідань, секретар суду, консультант суду, судовий розпорядник, архіваріус, головний спеціаліст з інформаційних технологій.

Приміщення Бориславського міського суду Львівської області розташоване за адресою: вул. Грушевського в будинку № 21 в м. Бориславі Львівської області. Попередня адреса перебування суду - вул. Горького в будинку № 35, до 1975 року, а після 1975 року – по вул. Горького в будинку № 21, що згодом перейменовано на вулицю Грушевського. До певного періоду в будівлі, в якій розташований Бориславський міський суд, діяли також нотаріальна контора під керівництвом нотаріуса Петруняк І.О., прокуратура, юридична консультація та виконавча служба.

Архів Бориславського міського суду Львівської області розташований в цокольно-підвальному приміщенні суду, загальна площа якого становить 129,4 кв.м. Приміщення архіву суду в катастрофічному стані, з початку функціонування архів Бориславського міського суду потерпав від стихійного лиха – паводка.

Документи суду з 1978 року не упорядковувались.

У 2018 р. проведена експертиза цінності документів.

Внаслідок багаторазового затоплення приміщення архіву суду цивільні справи за 1978 – 1988 роки, а також цивільні справи за 2001 рік, кримінальні справи за 2003 рік, справи про адміністративні правопорушення за 1990 – 1999 роки та 2004 рік повністю пошкоджено, цивільні справи за період з 1989 – 2004 роки збереглися частково.

Згідно з наданою інформацією відділу оборонної роботи, цивільного захисту та охорони довкілля Бориславської міської ради Львівської області на території міста Борислава протягом 1997-2008 років спостерігалось кілька масштабних повеней та паводків, що супроводжувались сильними дощами (зливами) (з кількістю опадів за 1 годину 30 мм і більше).

Згадані вище стихійні лиха відбувались: у липні - серпні 1997 року, липні 1998 року, червні 2000 року, червні 2001 року, липні 2004 року, липні 2008 року.

Під час сильних дощових опадів спостерігався різкий підйом рівня води в річках та рівня ґрунтових вод, що у свою чергу призводило до підтоплення підвальних приміщень житлових будинків, адміністративних споруд та інших об’єктів. Так як по вулиці, де розташоване приміщення Бориславського міського суду Львівської області, не влаштовано систему ливневої каналізації, води поверхневого стоку під час дощових опадів потрапляють у підвальне приміщення.

Пошкоджені справи внесено до актів про невиправні пошкодження справ та в акт про вилучення документів з Національного архівного фонду в кількості 7624 справи. На документи, які не мають культурної цінності та втратили практичне значення, складено акт № 1 про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, до якого внесено 2695 кримінальних справ та акт № 2 про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ,  до якого внесено 9943 цивільних справ і справ про адміністративні правопорушення.

В результаті експертизи цінності документів відібрано на постійне, тимчасове та тривале (понад 10 років) зберігання справи і складено опис №1-п справ постійного зберігання з 1978 по 1989 роки, опис № 1-п (продовження) справ постійного зберігання за 1990 – 2001 роки, опис № 1-п (продовження) справ постійного зберігання за 2002 - 2004 роки, опису № 3-т справ тривалого (понад 10 років) зберігання за 2002 рік, опису № 3-т (продовження) справ тривалого (понад 10 років) зберігання за 2003 рік, опису № 3-т (продовження) справ тривалого (понад 10 років) зберігання за 2004 рік, опис № 4-т справ тимчасового (менше 10 років) зберігання за 2002 – 2004 роки. До опису №1-п справ постійного зберігання за 1978-1989 роки внесено: статистичні звіти народного суду; постанови обласних, міських і районних радянських і партійних органів; узагальнення судової практики вищестоящих судів; узагальнення судової практики районного (міського) народного суду; копії доповідних записок, інформацій і подань, які вносились судом на розгляд місцевих радянських, партійних органів та інших відомств; плани роботи та документи щодо їх виконання; акти , доповідні записки, протоколи; ухвали вищестоящих судів; окремі ухвали; документи по роботі з товариськими судами; обліково-статистичні картки на цивільні та кримінальні справи; оригінали вироків, постанов та ухвал із кримінальних, цивільних справ, а також справ про адміністративні правопорушення; цивільні справи про усиновлення; алфавітні покажчики цивільних, кримінальних та адміністративних справ. До опису № 1-п (продовження) справ постійного зберігання за 1990 – 2001 роки внесено: обліково-статистичні картки на цивільні справи; обліково-статистичні картки на кримінальні справи; обліково-статистичні картки на цивільні справи про стягнення аліментів; обліково-статистичні картки на справи про адміністративні правопорушення; оригінали рішень та ухвал  з цивільних справ; оригінали вироків, постанов та ухвал із кримінальних справ; оригінали постанов про адміністративні правопорушення; цивільна справа за заявою Боднар І.І. до відділу освіти Бориславської міської ради, гр. М. про удочеріння; цивільна справа за заявою гр. П. про удочеріння гр.Л., гр.Л.; цивільна справа за позовом гр.В. про удочеріння неповнолітньої дитини; оригінали постанов та ухвал (про звільнення від покарання, скасування та заміна покарання); оригінали постанов про обрання запобіжного заходу; алфавітні покажчики цивільних та кримінальних справ; алфавітні покажчики осіб, яких притягнуто до відповідальності за адміністративні правопорушення; алфавітні покажчики осіб по справах у порядку виконання вироків, ухвал, постанов. До опису № 1-п (продовження) справ постійного зберігання за 2002 – 2004 роки внесено: цивільна справа за заявою Боднар І.І. до відділу освіти Бориславської міської ради, гр. М. про удочеріння; цивільна справа за заявою гр.П. про удочеріння гр.Л., гр.Л..; цивільна справа за позовом гр.В. про удочеріння неповнолітньої дитини.; цивільна справа за заявою гр.Н. про усиновлення дитини; цивільна справа за заявою гр.З. про усиновлення; цивільна справа за заявою гр.К. про удочеріння дитини; цивільна справа за заявою гр.Ч. про усиновлення дитини; обліково-статистичні картки на цивільні справи; обліково-статистичні картки на кримінальні справи; обліково-статистичні картки на справи про адміністративні правопорушення; обліково-статистичні картки на справи в порядку виконання вироку, ухвали, постанови; оригінали рішень та ухвал  з цивільних справ; оригінали постанов про адміністративні правопорушення; оригінали постанов та ухвал (про звільнення від покарання, скасування та заміна покарання); оригінали постанов про обрання запобіжного заходу; алфавітні покажчики цивільних справ Бориславського міського суду; алфавітні покажчики цивільних справ (про стягнення надбавки за вислугу років та допомогу на оздоровлення вчителів) Бориславського міського суду; алфавітні покажчики кримінальних справ Бориславського міського суду; алфавітні покажчики осіб, яких притягнуто до відповідальності за адміністративні правопорушення; алфавітні покажчики осіб по справах виконання вироків, ухвал, постанов. До описів № 3-т справ тривалого (понад 10 років) зберігання внесено: справи про право власності на нерухоме майно; справи про земельні правовідносини; справи про встановлення фізичної особи недієздатною; справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення; справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою. До опису № 4-т справ тимчасового (менше 10 років) зберігання за 2002 – 2004 роки внесено: справи про стягнення аліментів на дитину; справи про позбавлення батьківських прав; справи про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Документи з кадрових питань були збережені з 1944 – 2004 роки, на дані документи складено опис справ з кадрових питань (особового складу) № 2-к, де увійшли книги наказів Народного суду 1-ої дільниці м.Борислава з особового складу, а також особові справи звільнених працівників.

( Примітка. Зміст історичної довідки буде доповнюватись у подальшому в хронологічному порядку)