Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До Верховної Ради України подано проект Закону № 5426, яким запропоновано зміни до Кримінального процесуального кодексу України з метою захисту прав власників тимчасово вилученого майна.
Метою проекту Закону є конкретизація процесуального статусу майна, вилученого під час обшуку; припинення обмеження прав власників майна, вилученого під час обшуку; забезпечення можливості заінтересованим особам відстоювати своє право користування та розпорядження майном, вилученим у ході обшуку; передбачення процесуального порядку реалізації конституційного права на оскарження бездіяльності слідчого та прокурора.
Для досягнення зазначеної мети проектом Закону передбачається внесення відповідних змін до КПК.
Зокрема, пропонується доповнити статтю 168 КПК України нормою, яка чітко визначить тимчасово вилучене в ході обшуку і огляду майно.
Так, тимчасово вилученим в ході обшуку майном вважатимуться усі речі та документи, незалежно від надання дозволу на їх вилучення в ухвалі слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку. Предмети, які вилучені законом з обігу не вважатимуться тимчасово вилученим майном.
Слідчий або прокурор повинні подати клопотання про арешт майна, тимчасово вилученого в ході обшуку та огляду, протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Для забезпечення можливості реалізації права на оскарження незаконних рішень слідчих суддів проектом Закону пропонується передбачити у частині третій статті 307 та у частині другій статті 309 можливість апеляційного оскарження ухвал слідчого судді про відмову в задоволенні скарги на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна.